Elektrikerlærling modtog DI's Lærlingepris
Dansk Industris Lærlingepris 2011 gik til elektrikerlærling Christian Sørensen fra Technology College Aalborg.
Det var en overrasket Christian Sørensen fra Technology College Aalborg, der torsdag modtog DI Skive/Viborgs Lærlingepris 2011. Kåringen fandt sted på Flextronics, hvor lærlingen var blevet indkaldt til et erhvervstræf af sin chef Alfred Olsen fra Damolin på Fur.
– Der findes ikke nogen bedre end Christian. Derfor har vi indstillet ham til prisen. Han lever og ånder for faget, er ikke bange for at gå i front og er desuden meget vellidt blandt sine kolleger, begrunder administrerende direktør for Damolin Søren Klitskov indstillingen.
Christian Sørensen er færdig med sin læretid hos Damolin den 4. september i år og er så udlært elektriker inden for styrings- og reguleringsteknik. Hans arbejdsgiver roser ham ikke bare for at være fagligt dygtig, men også for at være god til at tage ansvar.
– Da der på et tidspunkt var sygdom blandt medarbejderne, og en ekstra udlært elektriker måtte hyres ind, var det Christian, som ledede og fordelte arbejdet. Den ekstra svend syntes, det hele var rigtig svært, lyder det i begrundelsen.
Lærlingeprisen uddeles hvert år af DI Skive/Viborg til en lærling, der har gjort det særligt godt i sin læretid. Én, der har ydet en særlig faglig indsats. Én, der har ydet en særlig social indsats. Og én, der har været flittig, hjælpsom, energisk, opfindsom og en god kammerat.
Maj 2011